19 marca klasy I obejrzały spektakl kukiełkowy na temat segregacji śmieci. Przed uczniami zaprezentowali się młodzi artyści ż "Pracowni artystycznej za Piecem", którzy w atrakcyjny sposób przybliżyli dzieciom problem segregacji odpadów. Dzięki kukiełkom oraz "gadającym koszom" pierwszoklasiści mogli przypomnieć sobie prawidłowe zasady segregacji śmieci. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu odpowiadając na pytania aktorów i segregując odpady. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki w temacie zaprezentowanym przez artystów.

segregacja śmieci

14 marca, w Dniu Liczby Pi odbył się konkurs, w którym wzięło udział dwadzieścioro uczniów. Najlepszy wynik uzyskała Jagoda Dudkowiak z kl. 8c, która podała 206 cyfr rozwinięcia dziesiętnego ludolfiny. Wyróżnienie zdobyła Natalia Szymanowska z kl. 3b gimnazjum, która wypisała tylko sześć cyfr mniej. Gratulujemy dziewczynom osiągniętego wyniku i świetnej pamięci!

dzien liczby pi02

Dzień Liczby Pi

19 marca w Czempiniu odbył się XIII Wojewódzki Memoriał Andrzeja Grubby. Bardzo dobry występ zaliczyli uczniowie naszej szkoły (Bartosz Ludwiczak, Katarzyna Nowak i Julia Borowska ), którzy jako drużyna zajęli wysokie 2 miejsce, jednocześnie uzyskując awans do turnieju ogólnopolskiego. Ponadto Kasia została najlepszą zawodniczką memoriału. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

tenis memoriał

Zawodniczki Szkoły Podstawowej w Śmiglu zostały Mistrzyniami Rejonu Leszczyńskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Turniej z udziałem najlepszych drużyn z sześciu powiatów rejonu leszczyńskiego został rozegrany w Szkole Podstawowej nr 9 w Lesznie. W rozgrywkach grupowych nasze zawodniczki pokonały po 2-0 ekipy SP Piaski i SP 4 Rawicz. W półfinale przeciwniczkami były dziewczyny ze Szkoły Podstawowej w Kaszczorze. Nasz zespół wygrał łatwo 2-0. Najtrudniejsze zadanie czekało na śmigielanki w finale. Gospodynie turnieju z Leszna bardzo dobrze rozpoczęły mecz i prowadziły 15-9. Od tego momentu rozpoczęła się pogoń naszych zawodniczek, która dała nam wygraną 25-23 i prowadzenie w meczu 1-0. Drugi set to pełna dominacja zawodniczek z Leszna. Mnóstwo własnych błędów, problemy z przyjęciem i przegrywaliśmy seta do 18. Trzeci, decydujący set, lepiej rozpoczęły gospodynie. Od tego momentu śmigielanki zaczęły punktować zagrywką i uzyskały przewagę, której nie oddały już do końca meczu, wygrywając mecz i uzyskując awans do półfinału mistrzostw Wielkopolski. Zawodniczkom należą się duże słowa uznania, gdyż rywalizowały z dziewczynami o rok i dwa lata starszymi. Dziewczynom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie! (RP)

rejon siatkowka01 rejon siatkowka02 rejon siatkowka03

W dniach 25-27 marca 2019r. odbywać się będą rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły. Poniżej (w plikach pdf) podajemy plan rekolekcji oraz harmonogram dowozów i odwozów. 

plan rekolekcji 2019

harmonogram dowozów - rekolekcje 2019

harmonogram odwozów - rekolekcje 2019

Każdego dnia świetlica szkolna jest czynna od 6:30 - 15:30. 

We wtorek 26 marca dla klas VII-VIII i III gim odbywać się będą Targi Edukacyjne (10:00 - 12:00).

 

W każdy wtorek odbywają się w naszej szkole zajęcia kółka chemicznego, w których udział bierze sześcioro uczniów z klas gimnazjalnych. Lekcje mają na celu rozbudzanie zainteresowań oraz rozwijanie umiejętności działania w grupie. Podczas zajęć gimnazjaliści pod kierunkiem nauczyciela - p. Anety Matuszczak - „hodowali” ogrody chemiczne, mieli okazję wydzielić wodór i tlen oraz zbadać jego właściwości. Stworzyli chemiczną ciuchcię, lampę „lawę”, czy łatwopalną pianę. Ciekawym doświadczeniem było także tworzenie tęczy z soku z czerwonej kapusty, ogrzewanie znajdującej się w probówce wody za pomocą orzecha oraz wiele innych. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób planować i bezpiecznie wykonywać eksperymenty oraz posługiwać się substancjami chemicznymi. (St. Świdziński)

 

chemia kolko01

Adrian Leśniczak i Jakub Handke z klasy IVf reprezentowali naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Matematycznym "Co dwie głowy to nie jedna", zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Kościanie. W matematycznych zmaganiach wzięło udział 16 dwuosobowych drużyn ze szkół z powiatu kościańskiego. Ideą konkursu jest to, aby pokazać, że poprzez współpracę można osiągnąć więcej.  

kon mat kl4

Dwa dni trwały przesłuchania w szkolnym Konkursie Piosenki. Przed jury zaprezentowało się łącznie ponad 50 uczestników w czterech kategoriach. W tym roku po raz pierwszy, na życzenie samych uczniów, młodzież mogła się sprawdzić w angielskim repertuarze.

konkurs piosenki 03   konkurs piosenki 29   konkurs piosenki 36

W gronie laureatów znaleźli się:

Czytaj więcej...

Dnia 20 marca 2019r. w Szkole Podstawowej w Śmiglu odbędzie się

DALTOŃSKI DZIEŃ OTWARTY.

Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do dyrektora szkoły.

Serdecznie zapraszamy.

27 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego „O Złote Pióro Mistrza Ortografii” dla uczniów klas III. Naszą szkołę reprezentowali: Sasza Motylski z kl. IIIa, Kacper Marcinkowski oraz Tadeusz Zimniak z klasy III b. W konkursie Sasza zdobył „Brązowe Pióro Mistrza Ortografii”, a Tadek otrzymał wyróżnienie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

mistrz ort