Uczennice naszej szkoły i zarazem zawodniczki UKS Śmigiel Ewa Śmigaj oraz Wiktoria Lemańska zdobyły złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Dziewczyny są członkiniami kadry Wielkopolski, która po raz pierwszy w 25-letniej historii turnieju zdobyła złoty medal. Tym bardziej cieszy fakt, że w zespole grały śmigielanki. Turniej, w którym wystąpiły reprezentacje 16 województw, został rozegrany w dniach od 16 do 19 maja w Ostrowcu Świętokrzyskim. Gratulujemy dziewczynom i życzymy kolejnych owocnych występów. (RP)

siatkowka1

Na zaproszenie ZSP w Nietążkowie 16 maja br. przedstawiciel naszej szkoły – Jakub Matuszewski z klasy IIIB – brał udział w drużynowym konkursie gastronomicznym. Każda ekipa składała się z dwóch osób dorosłych, ucznia szkoły ponadgimnazjalnej oraz ucznia szkoły gimnazjalnej/szkoły podstawowej. Drużyny rywalizowały pod czujnym okiem mentora i przygotowywały potrawy na żywo w formule BLACK BOX. Wszystkich uczestników dopingowali zebrani goście oraz grupa kibiców z zaproszonych szkół, w tym również ze Śmigla. Jury konkursu miała nie lada wyzwanie podczas oceny przygotowanych przez nich potraw. Drużyna, w składzie której był nasz uczeń, zajęła II miejsce. Gratulujemy Jakubowi oraz życzymy dalszego rozwijania pasji, jaką jest gotowanie.(IW)

festiwal kulinarny6 festiwal kulinarny8

Galeria Sukces Jakuba w konkursie gastronomicznym

Na jednym ze szkolnych korytarzy pojawiła się wystawa prac naszych uczniów na temat hejtu i mowy nienawiści. Uczniowie wyrażali w nich, w jaki sposób możemy walczyć z tym zjawiskiem na co dzień. Oglądając prace, możemy przekonać się, że pomimo iż każdy z nas jest inny bo różnią nas: wygląd, pochodzenie, religia czy poglądy, to mamy prawo do poszanowania naszej odmienności. Zgodnie z tematem wystawy: "Komentuj- nie obrażaj!” oglądający mogą dowiedzieć się, jak należy postąpić w sytuacji, kiedy sami jesteśmy ofiarami hejtu lub świadkami takiego zjawiska. (EŚ)

nowe zdjecia2

W dniach od 13 do 14 maja uczniowie klas Vb i Ve przebywali na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej. W poniedziałek zwiedzali Twierdzę Kłodzką, Kaplicę Czaszek i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Następnego dnia odwiedzili Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich, zamek w Książu. Spacerowali także wokół Błędnych Skał.

nowe zdjecia1

Uczniowie klasy 5b realizowali na lekcjach języka polskiego projekt „W krainie mitów”. Najpierw musieli w grupach przygotować komiks wylosowanego mitu. Następnie prezentowali wybranego boga greckiego. Piątoklasiści pracowali także metodą stacji, wykonując zadania, w których korzystali z encyklopedii, słowników frazeologicznego i ortograficznego. Musieli także ułożyć pytania do turnieju wiedzowego, który odbył na zakończenie cyklu zajęć.

nowe zdjecia3

Zakończyła się roczna zbiórka makulatury. Serdecznie gratulujemy klasie 7b za zajęcie pierwszego miejsca oraz klasie 5c za zajęcie drugiego miejsca. W czwartek 16 maja uczniowie tych klas otrzymali dyplomy oraz nagrody za swoje zaangażowanie. Dziękujemy także nauczycielom i rodzicom, którzy motywowali dzieci do zbierania makulatury. Zebrane środki zostały przeznaczone na: zakup obuwia dla dzieci z Afryki, adopcję psa ze schroniska w Śmiglu, zakup cymbergaja dla uczniów naszej szkoły, którego otrzymają z okazji Dnia Dziecka (będzie znajdował się w szkolnej świetlicy) oraz zakup cymbergaja, który zostanie przekazany dla podopiecznych Domu Dziecka w Bodzewie. (MT)

zbiórka makulatury 001   zbiórka makulatury 002

 

Uczniowie z klasy 6a i 6d w dniach 15-17 maja odwiedzili Trójmiasto oraz Malbork. Podczas wycieczki zobaczyli Westerplatte, miejsce gdzie wybuchła II Wojna Światowa, następnie udali się statkiem przez gdański port do centrum miasta. W Katedrze Gdańsk Oliwa wysłuchali koncertu organowego. Kolejnym punktem była wizyta w Centrum Nauki Eksperyment oraz Sopockie Molo. Na zakończenie szóstoklasiści zwiedzili zamek krzyżacki w Malborku. (MS)

trójmiasto

14 maja w Kościanie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,INTEGRACYJNA 18-NASTKA" zorganizowanego przez Zespół Szkół im. M.Konopnickiej z okazji XVIII Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej. Wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica klasy Id Barbara Sobierajska, która zajęła II miejsce w kategorii nauczanie zintegrowane klasy I-III. 

basia s

Uczniowie klasy 8d i 3c gimnazjum 6 i 7 maja przebywali na wycieczce w Warszawie. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od wizyty w telewizji, podczas której mogli zobaczyć, jak wygląda praca za kulisami. Ponadto przebywali na planie „Szansy na sukces” oraz „Pytania na śniadanie”. Potem udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Późnym popołudniem zwiedzili jeszcze stadion narodowy. We wtorek rano młodzież wraz z opiekunami udała się do Centrum Nauki „Kopernik”, gdzie odkrywała tajniki nauk ścisłych. Następnie śmigielanie podziwiali Stare Miasto oraz Zamek Królewski, na terenie którego uchwalono patrona naszej szkoły, Konstytucję 3 Maja. Ponadto obejrzeli Pałac Kultury i Nauki, a także zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wycieczka zakończyła się przejażdżką metrem. Po kolacji w McDonald 's zmęczeni, ale zadowoleni oraz z dużą dawką wrażeń uczniowie wrócili do domu. (r)

warszawa 007   warszawa 011   warszawa 023

Galeria: Wycieczka do Warszawy

W dniach 6-8 maja br., grupa uczniów z klas ósmych oraz 3a gimnazjum, uczestniczyła w wycieczce do Oświęcimia, Krakowa oraz Wieliczki. Niezwykłych wrażeń dostarczyła wizyta w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i Brzezince. Drugiego dnia młodzież zwiedzała najważniejsze miejsca w Krakowie tj. Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, Kościół Mariacki, Rynek, Sukiennice oraz uniwersytet. Kolejną atrakcja był Ogród Doświadczeń Stanisława Lema. Trzeci dzień upłynął pod znakiem wizyty w kopalni soli oraz tężniach solankowych w Wieliczce. (AM)

wycieczka kow5

Galeria Z wizytą w Małopolsce