W poniedziałek, 23 października 2017 roku Bernard Turski, Starosta Kościański odwiedził uczniów klas pierwszych w naszej szkole. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Programu edukacyjno-profilaktycznego dla dzieci na etapie nauczania wczesnoszkolnego „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”, do którego realizacji w 2014 roku przystąpiły szkoły w powiecie kościańskim, a nad którym patronat objął Starosta Kościański. Starosta B. Turski, cytując wiersz ze swojego dzieciństwa, mówił dzieciom jak ważne jest to spotkanie z sierżantem Pyrkiem, podczas którego będą mogły przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze zasady bezpieczeństwa, tak, by zawsze bezpiecznie wrócić do domu.
Podczas spotkania funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Kościanie asp. Marek Ludwiczak przeprowadził z uczniami pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa na drodze, obowiązku zapinania pasów w samochodzie i zasad zachowania się w stosunku do obcych i agresywnych zwierząt. Na zakończenie spotkania każdy z uczniów otrzymał z rąk Starosty Kościańskiego książeczkę „Bezpiecznie to wiedzieć i znać”, opracowaną wspólnie przez Komendę Powiatową Policji, Komendę Powiatową PSP, Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną oraz Starostwo Powiatowe. Książeczki, propagujące zasady bezpieczeństwa wśród najmłodszych oraz odblaski „Mały Policjant” i zakładki z numerami alarmowymi otrzymają wszyscy pierwszoklasiści szkół podstawowych w powiecie kościańskim.

spotkanie z Pyrkiem 05   spotkanie z Pyrkiem 12   spotkanie z Pyrkiem 10

Galeria Bezpiecznie to wiedzieć i znać - fotogaleria ze spotkania z sierżantem Pyrkiem

ad

20 października br. jedenaścioro uczniów uczestniczyło w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. W ciągu 90 minut uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością lektur, filmu i pojęć z teorii literatury i składni, ale także umiejętnością redagowania zaproszenia, listu i sprawozdania.

Czytaj więcej...

Ponad czterdzieścioro uczniów z naszego szkoły mogło poczuć się jak studenci, dzięki uczestnictwu w wykładzie zorganizowanym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem zajęć, które odbyły się w 18 października br., a które poprowadził prof. Tadeusz Michałowski, były działania naukowców, polegające na poszukiwaniu drugiej Ziemi. Zanim młodzież zasiedła w sali, miała możliwość zwiedzenia uczelnianych pomieszczeń. Po pasjonującym wykładzie, podczas którego chłopcy i dziewczęta poznawali zagadnienia z astronomii, przyszedł czas na wizytę w kręgielni.

wyklad poznan01

Galeria Śmigielscy uczniowie na wykładzie

W etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, który odbył się 18 października br., uczestniczyło dziewięcioro gimnazjalistów. W czasie 90 minut rozwiązywali zadania, które sprawdzały ich wiedzę i umiejętności z „królowej nauk”.

Czytaj więcej...

19 października 2017r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka  Angielskiego dla oddziałów gimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali  test składający się z trzech części: tekstu czytanego, środków leksykalno-gramatycznych i funkcji językowych oraz wiedzy o Wielkiej Brytanii.  Najwyższy wynik uzyskała Natasza Marciniak z klasy 3A, która zakwalifikowała się do etapu rejonowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

Wyniki konkursu.

Od września w poradni Centrum Profilaktyki AKADEMIA ZDROWIA w Lesznie, ul.Średnia 11, realizowany jest program Jestem SMART - nie FONO. W ramach programu poradnia udziela pomocy dzieciom i młodzieży zagrożonej e-uzależnieniami, nadużywającym urządzeń takich jak telefon, tablet, komputer. Interwencja polega na diagnozie stylu używania e-urządzeń, ocenie ryzyka uzależnienia oraz realizacji programu terapeutyczno-profilaktycznego w formie 10 indywidualnych spotkań z uczniem oraz spotkaniach z rodzicami. Udział jest bezpłatny, program dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiazywania Problemów Hazardowych pozostajacy w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Zgłoszenia pod nr tel. 663 519 564. Liczba osób, które mogą zostać objęte programem jest ograniczona. 

Dagmara Derwich-Grzegorzewska

Od poniedziałku 23 października 2017r. zostaje wznowione gotowanie oraz wydawanie obiadów przez kuchnię w Szkole Podstawowej w Śmiglu.
W związku z powyższym obiady na miesiąc październik można wykupić w piątek 20 października 2017r. od godz. 7:30 w stołówce szkolnej. Cena obiadu dla ucznia wynosi 3,00zł, a dla pozostałych osób - 10,08zł.

Zachęcamy uczniów i ich rodziców do zapoznania się z regulaminami i terminarzem konkursów przedmiotowych, które odbędą się w roku szkolnym 2017/2018 w województwie wielkopolskim, a których organizatorem jest Wielkopolski Kurator Oświaty.

Terminarz konkursów przedmiotowych

Regulaminy konkursów przedmiotowych

KonkursyPrzedmiotowe

13 października przeżywaliśmy ważny moment w życiu szkoły. W piątkowe przedpołudnie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na początku pan dyrektor Robert Plewka złożył życzenia z okazji jutrzejszego święta i wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom. Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Kojder, serdecznie podziękowała w imieniu rodziców wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły za trud wkładany każdego dnia w naukę i wychowanie młodego pokolenia. Potem przyszedł czas na występ artystyczny, w którym przedstawiciele uczniów w wierszach, piosenkach i tańcach ukazali uroki szkolnego życia. Na zakończenie programu artystycznego reprezentanci Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły i wręczyli słodkie upominki.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wszelkiej pomyślności, radości z osiągnięć zawodowych i osobistych, a także wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności.

den 201704 den 201709 den 201710 den 201728

Galeria Dzień Edukacji Narodowej

 

10 października br. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym animacji dla dzieci. Warsztatach zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Inga” we współpracy z Fundacją CAT z Leszna, w ramach podziękowania za wieloletnią współpracę stowarzyszenia z naszą placówką.

animacja smigiel szkola06