Ponad stu uczniów wzięło udział w etapie szkolnym XVIII Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w czwartek, 1 lutego br. Chłopcy i dziewczęta z klas IV – VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum pisali dyktanda, w którym musieli wykazać się znajomością reguł ortograficznych i interpunkcyjnych. W zmaganiach z trudną dziedziną gramatyki języka polskiego, jaką dla wielu jest ortografia, sukces odnieśli: w kategorii klas IV – VI – Maja Han, Joanna Nowacka i Anna Nowak; w kategorii klas VII SP i gimnazjum – Paulina Cichoszewska, Igor Sołtysiak, Aldona Kotecka. Uczniowie wezmą udział w finale konkursu, którego gospodarzem jest w tym roku nasza szkoła. Gratulujemy laureatom i życzymy połamania piór w kolejnym etapie!

1 lutego dzieci z gr. „0” C miały przyjemność gościć w murach szkoły ukochane babcie i dziadków. Było to wyjątkowe popołudnie. Przedszkolaki po wielu dniach prób pięknie wystąpiły na scenie śpiewając piosenki i recytując wiersze. Rewelacyjnie wcieliły się w rolę małych aktorów, tancerzy i muzyków, dostarczając tym samym wielu pozytywnych przeżyć swoim Dziadkom. Zdjęcia w galerii: Dzień Babci i Dziadka w grupie 0C

dzień dziadków gr0c 01   dzień dziadków gr0c 07

Pod koniec stycznia uczniowie klas IIc i IId gimnazjum uczestniczyli w lekcji podsumowującej cykl zajęć poświęconych tekstowi „Dziadów cz. II”. Drugoklasiści mieli za zadanie przygotować w grupach wybrany fragment utworu Adama Mickiewicza i zaprezentować go na klasowej scenie. Za sprawą umiejętności aktorskich, rekwizytów i kostiumów gimnazjalistów sala stała się na 45 minut miejscem rodem z dramatu wieszcza. Młodzież nie tylko świetnie się na lekcji bawiła, ale też poznała pradawne, słowiańskie obrzędy oraz wymowę moralną dzieła. (r)

dziady jpolski01 dziady jpolski04

Galeria \"Dziady\" w wykonaniu uczniów

Troje uczniów z klasy IIb: Dominika Nowak, Kajetan Spychała i Stanisław Świdziński realizowało projekt pt. „Wieszcz na naszej ziemi? Podróże Mickiewicza po Wielkopolsce.” W trakcie prac poznawali ciekawostki z życia wieszcza, a także wykonywali prezentację i mapę miejsc w Wielkopolsce, w których przebywał autor m.in. „Pana Tadeusza”. Publiczna prezentacja projektu odbyła się na lekcji języka polskiego w klasie IIIb gimnazjum. Podczas niej pokazali, że ślady Adama Mickiewicza odnajdziemy również na Ziemi Kościańskiej. 

projekt Mickiewicz01 projekt Mickiewicz02 projekt Mickiewicz03

W pierwszym półroczu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych z chemii. Przedsięwzięcie miało na celu rozwijanie zainteresowań młodzieży tą dziedziną nauki. Podczas zajęć uczniowie wykonywali wiele doświadczeń, posługiwali się specjalistyczną aparaturą. Wszyscy mogli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu oznaczania pH roztworu, rozdzielania wody i oleju metodą mechaniczną (za pomocą biurety), czy wyhodowania smoka z cukru i sody oczyszczonej.

part

Od 19 do 20 stycznia br. na terenie naszej szkoły odbyła akcja charytatywna „Słoneczka dla Zosi”, której celem było zebranie środków na leczenie Zosi Kurpisz, uczennicy klasy IV. W piątek przeprowadzono zbiórkę publiczną przed szkołą, a na jej terenie miał miejsce koncert charytatywny dla społeczności uczniowskiej. 20 stycznia w średniej sali gimnastycznej odbyła się natomiast impreza charytatywna, w którą zaangażowało się bardzo dużo osób oraz firm, nie tylko z gminy Śmigiel. Była kawiarenka, sprzedaż podarowanych nam rzeczy, kącik zabaw dla najmłodszych, sala „dziecięcych przyjemności” , kącik rękodzieła, który przygotowała grupa mam z klasy Zosi oraz licytacja, na którą fanty podarowały życzliwe osoby, instytucje oraz firmy. Ofiarność ludzi w trakcie organizacji koncertu oraz podczas jego trwania przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

dla Zosi 1 03 dla Zosi 1 12 dla Zosi 2 04 dla Zosi 2 36

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Inga” informujemy, że w ramach zbiórki publicznej na rzecz Zosi Kurpisz (nr zbiórki 2018/263/0R), którą prowadziło stowarzyszenie we współpracy z naszą szkołą, w terminie od 19 do 31 stycznia 2018r., zebrano kwotę 22 023,45 zł i 14 euro. Cała kwota została przeznaczona na leczenie i rehabilitację Zosi.
(IS)

Galeria Koncert charytatywny \"Słoneczka dla Zosi\" część 1 Koncert charytatywny \"Słoneczka dla Zosi\" część 2

słoneczko podziekowanie

pierniki podziękowanie

15 stycznia grupy przedszkolne 0a i 0b wyjechały na wycieczkę do sali zabaw WMB do Leszna. Wycieczka była nagrodą za zdobycie czołowych miejsc w konkursie "Piernikowy zawrót głowy". Na dzieci czekało wiele atrakcji: konkursy zręcznościowe, zabawy z przebieraniem oraz prace plastyczne o tematyce zimowej. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie.

wmb 04   wmb 06

W piątek 12 stycznia odbył się Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów ośmioletnich szkół podstawowych. W konkursowych zmaganiach udział wzięło dziesięcioro uczniów. Wyniki konkursu.  

matematyka48

W czwartek 11 stycznia odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego dla uczniów ośmioletnich szkół podstawowych. W konkursowych zmaganiach udział wzięło pięcioro uczniów. Wyniki konkursu. 

test methods clipart 1

W środę 10 stycznia odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów ośmioletnich szkół podstawowych. W konkursowych zmaganiach udział wzięło dziesięcioro uczniów. Wyniki konkursu.