10 czerwca rozegrano w auli szkolnej etap finałowy konkursu "Supergimnazjalista 2019”. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą ogólną,ale również mieli do wykonania liczne zadania praktyczne m.in. szycie, rozpoznawanie kości człowieka czy przedmiotów gospodarstwa domowego, a także prezentowanie swoich umiejętności sportowych. Walka była niezwykle zacięta i fascynująca. Puchar wywalczył uczeń kl. 3a, Łukasz Ciorga, który jednocześnie jako ostatni w trzynastoletniej tradycji konkursu zdobył zaszczytny tytuł Supergimnazjalisty. Gratulujemy serdecznie! (AM/AG)

supergimnazjalista 201922

Galeria Supergimnazjalista 2019

6 czerwca w Centrum Kultury odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastyczno-przyrodniczego pn. „Dbaj o przyrodę naszej małej Ojczyzny”. W szesnastej edycji konkursu udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z gminy Śmigiel. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas I – III: I miejsce zajęła Barbara Sobierajska, II miejsce - Karolina Kozłowska, wyróżnienia - Alicja Banaszczak, Oskar Zalisz, Wiktor Zandecki. W kategorii klas IV – VI: II miejsce - Anna Nowak.
Konkurs zorganizowany został przez Ligę Ochrony Przyrody przy ZS w Czaczu i Centrum Kultury w Śmiglu. Fundatorami nagród w konkursie byli: burmistrz Śmigla oraz Nadleśnictwo Kościan.

dbaj o przyrodę

 

6 czerwca br. trzyosobowe reprezentacje klas trzecich zaprezentowały swoje umiejętności językowe oraz wiedzę o Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonym Królestwie podczas ostatniej już edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów gimnazjum. Uczniowie wykazali się szeroką znajomością z zakresu geografii, kultury, polityki, tradycji i historii tych państw. Sprawdzono nie tylko ich wiedzę merytoryczną, ale również umiejętności wskazywania miejsc na mapie, rozpoznawania najbardziej znanych miejsc na podstawie ilustracji, przeprowadzania dialogów oraz tworzenia prezentacji wybranych tematów w języku angielskim. Zwyciężyła reprezentacja klasy IIIa w składzie: Emilia Gnacińska, Roksana Kochanowicz oraz Marysia Tomczak. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. (AM)

turniej kraje14

Galeria Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

W niedzielę, 2 czerwca w Rokietnicy rozegrano finał wojewódzki rozgrywek Kinder+ Sport w minisiatkówce dziewcząt. UKS Śmigiel był reprezentowany przez jeden zespół w kategorii czwórek w składzie: Zofia Świdzińska, Zuzanna Borowska, Julia Wieczorek, Rozalia Kamieniarz, Natalia Primel, Aleksandra Jakubiak. Do rywalizacji w tej grupie przystąpiło osiem zespołów wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Nasze dziewczyny turniej rozpoczęły bardzo dobrze od pewnych wygranych z zespołami z Czeszewa i Piły. Ostatni mecz w grupie z zespołem Energetyka Poznań to spotkanie na najwyższym poziomie, które zakończyło się zwycięstwem 2-1. W grupie finałowej śmigielanki pokonały ekipę Siatkarza Jarocin i były już pewne awansu na mistrzostwa Polski. Ostatnie spotkanie o złoty medal z gospodyniami to mecz godny finału, który zakończył się wynikiem 1-2. Mimo przegranej nasz zespół wrócił do Śmigla zadowolony z awansu do mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane w dniach od 24-26 czerwca w Zabrzu. Serdecznie dziękujemy kibicom, którzy wspierali nasz zespół swoim głośnym dopingiem. Gratulujemy dziewczynom i ich trenerom. (RP)

siatkowka kinder1 siatkowka kinder2

3 czerwca klasa 1e wybrała się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Nowym Jaromierzu oraz Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. W wiosce dzieci miały okazję zobaczyć stylizowaną osadę w jakiej żyli Indianie Równin Ameryki Północnej w XVIII i XIX wieku. W indiańskich namiotach (tipi) obejrzeli wiele rekwizytów m.in.: stroje, broń, sprzęty codziennego użytku. Podczas pobytu w wiosce nie zabrakło zabaw i konkursów. Wszyscy mali Indianie zostali pomalowani, a następnie sprawdzali swoje umiejętności w rzutach do celu, strzelaniu z łuku, pokonywaniu toru przeszkód. Przy ognisku wysłuchali legend oraz przyśpiewek indiańskich. W Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach dzieci obejrzały eksponaty dokumentujące tradycje i historię straży na terenie Wielkopolski: sikawki konne, hełmy, motopompy, samochody strażackie i sprzęt ciężki. Z hełmem strażackim na głowie każdy mógł przez chwilkę poczuć się, jak bohater lektury „Jak Wojtek został strażakiem”.

kl 1e wycieczka

W sobotę 25 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Archidiecezjalnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej. Jury przyznało jedną główną nagrodę - statuetkę Brązowego Orła oraz dwa wyróżnienia. Jedno z nich wywalczył, a właściwie wyśpiewał, Krzysztof Omieczyński. Nagrody w równoległym konkursie plastycznym odebrali: Tadeusz Zimniak, Mieszko Bagiński, Dominika Nowak oraz Marcelina Łatka.

konkurs pieśni patriotycznej

Łukasz Skoracki i Kacper Jąder reprezentowali naszą szkołę na II Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas siódmych. W gronie nagrodzonych znalazł się Łukasz, który zajął 4 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

powiat kon matem

Laureaci Szkolnego Konkursu Ortograficznego klas II i III brali udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym "Mistrz Ortografii", który odbył się w Szkole Podstawowej w Bronikowie. Z naszej szkoły mistrzem ortografii klas II został Adam Berthold z kl.IIb, a laureatkami: Oliwia Walczak i Milena Cieślik z kl.II b. W kategorii klas trzecich nie wyłoniono mistrza ani laureata, natomiast najlepsze prace napisali uczniowie naszej szkoły:Tadeusz Zimniak i Kacper Marcinkowski z kl.IIIb.

mistrz ortografii 01

Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Śmiglu w dniach od 23 do 26 maja uczestniczyła w turnieju finałowym Mistrzostw Polski w Minisiatkówce Dziewcząt. Zawody, w których wystartowało osiemnaście reprezentacji z 16 województw odbył się w Głuchołazach. W pierwszym etapie śmigielanki zdecydowanie pokonały zespoły SP nr 155 w Krakowie i SP w Sulechowie 2-0. W drugiej fazie nasz zespół trafił na faworyta turnieju SOS SP w Nadarzynie oraz ekipa ze SP nr 6 Mielcu. W pierwszym meczu pokonaliśmy dziewczyny z Mielca 2-0. Drugie spotkanie z zespołem z Nadarzyna mimo ambitnej postawy przegraliśmy 1-2 i straciliśmy szansę na awans do pierwszej czwórki. Ostatecznie w turnieju dziewczyny zajęły znakomite szóste miejsce, które jest największym sukcesem siatkarek ze Śmigla. Zawodniczki (Zofia Świdzińska -kapitan, Zuzanna Borowska, Julia Wieczorek, Rozalia Kamieniarz, Natalia Primel, Martyna Czaińska, Maja Kaminiarz, Raisa Zdziabek, Maria Franek, Julia Ranka, Martyna Markowiak, Aleksandra Jakubiak) pokazały się z bardzo dobrej strony i godnie reprezentowały naszą szkołę i miasto na mistrzostwach Polski. Gratulujemy dziewczynom i ich trenerowi p. Ryszardowi Primlowi. (RP)

siatkowka MP1 siatkowka MP2 siatkowka MP3

24 maja 2019 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz matematyki” o nagrodę Burmistrza Śmigla. W zmaganiach wzięło udział dwadzieścioro uczniów z klas drugich i sześcioro z klas trzecich. W klasach drugich mistrzami matematyki zostali: Władysław Jóźwiak i Gabriela Domagała ze szkoły w Czaczu, Maksymilian Mania i Tomasz Kurpisz ze Starego Bojanowa, Mateusz Krauze ze Starej Przysieki Drugiej oraz Aleksander Landzwojczak z naszej szkoły. Tytuły laureatów konkursu wywalczyli: Paweł Maćkowski ze szkoły w Starym Bojanowie oraz Marta Samoląg i Alicja Mielcarek z naszej szkoły. W klasach trzecich nie wyłoniono ani mistrza matematyki, ani laureata. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (AS)

mistrz matematyki 004

Galeria: Gminny Konkurs Matematyczny kl.2-3 - "Mistrz Matematyki"