Ponad czterdzieścioro uczniów wzięło udział w etapie szkolnym XIX Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 26 i 27 lutego br. Chłopcy i dziewczęta pisali tekst dyktanda, w którym musieli wykazać się znajomością reguł ortograficznych i interpunkcyjnych. W zmaganiach z trudną dziedziną gramatyki języka polskiego, jaką dla wielu jest ortografia, sukces odniosło sześcioro uczniów: z klas IV-VI: Anna Nowak, Julia Olejnik i Zofia Chudak; z klas starszych: Klaudia Józefiak, Dawid Ciorga i Olaf Janicki. 27 marca wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie się w Starym Bojanowie. Gratulujemy i życzymy połamania piór! (r)

konkurs ortograficzny d51

Uczniowie klasy Vb realizowali w grupach projekt edukacyjny związany z lekturą ”Chłopcy z Placu Broni” pn. „Mój Plac Broni”. Głównym jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie umiejętności redagowania opisu, gromadzenia i selekcji materiału oraz współpraca w grupie. Na zakończenie zespoły zaprezentowały na lekcji języka polskiego efekty swojej ponad dwutygodniowej pracy. Chłopcy i dziewczęta świetnie się do niej przygotowali, nie tylko przygotowali opis miejsca, w którym się bawią i spędzają czas po szkole, ale także wykonali piękne makiety i plakaty.

placbroni projektV09

Galeria Projekt edukacyjny "Mój Plac Broni"

Uczennice Szkoły Podstawowej w Śmiglu zostały mistrzyniami powiatu kościańskiego w minisiatkówce i siatkówce. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły dziewczyny grające w minisiatkówkę, które 18 lutego br. w Kościanie zdecydowanie zwyciężyły w turnieju, nie tracąc ani jednego seta. Tydzień później do rywalizacji przystąpiła reprezentacja w piłce siatkowej tj. dziewczyn urodzonych w latach 2003-2005, które swoje zawody rozegrały w Czempiniu. Nasze zawodniczki również okazały się bezkonkurencyjne, nie tracąc ani jednego seta. Śmigielanki wywalczyły jednocześnie awans do etapu rejonowego. Zawody w piłce siatkowej odbędą się 18 marca w Lesznie, a w minisiatkówce 22 marca w Nietążkowie. Dziewczętom gratulujemy i życzymy powodzenia.

siatkowka powiat01 siatkowka powiat02

W czwartek, 28 lutego dzieci z "zerówek" brały udział w "Turnieju wiedzy o Śmiglu". Przedstawiciele każdej z grup musieli między innymi ułożyć puzzle na czas, rozpoznać herb Śmigla, odszukać na mapie wybrane obiekty oraz odpowiedzieć na pytania związane z naszym miastem. Wszystkie drużyny bezbłędnie rozwiązały wszystkie zadania, a o wynikach konkursu zadecydowały rzuty "workami z mąką do młyna", czyli rzuty woreczkami do celu. Po emocjonującym pojedynku klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco: I miejsce - gr. "0" D, II miejsce - gr. "0"C, III miejsce - gr. "0"A, IV miejsce - gr. "0"B. 
Warto podkreślić, że zmaganiom uczestników towarzyszył gromki doping widowni, a wszystkie grupy przygotowały na tę okazję stroje lub emblematy związane ze Śmiglem. Wszystkim uczestnikom oraz ich wychowawczynią za doskonałe przygotowanie należą się podziękowania i gratulacje.

turniej wiedzy o śmiglu 36   turniej wiedzy o śmiglu 54   turniej wiedzy o śmiglu 15

Galeria: Turniej wiedzy o Śmiglu - konkurs dla grup przedszkolnych

W dniu 21.02.2019r. odbył się Indywidualny Turniej Szachowy o Mistrzostwo Powiatu Kościańskiego Szkolnego Związku Sportowego. Szkołę Podstawową im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu reprezentowali: Julia Stasiak, Julia Wieczorek, Joanna Hałas, Lena Łupicka, Dominik Tomowiak, Adam Dorynek, Wiktor Skrzypczak, Bogusz Los. Po rozegraniu pięciu rund nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
- rocznik 2006 i młodsi - kategoria dziewcząt: 1 miejsce zajęła Lena Łupicka, 2 miejsce - Julia Wieczorek, a 3 miejsce Joanna Hałas.
- rocznik 2006 i młodsi - kategoria chłopców 1 miejsce zajął Wiktor Skrzypczak
- rocznik 2003 - 2005 - kategoria dziewcząt 2 miejsce zajęła Julia Stasiak.
Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

turniej szachowy 05

Galeria: Indywidualny Turniej Szachowy o Mistrzostwo Powiatu Kościańskiego

 

Klasa IIIc gimnazjum wyjechała we wtorek, 26 lutego do Poznania. Po przybyciu do stolicy Wielkopolski gimnazjaliści tramwajem udali się w kierunku Starego Rynku. Następnie spacerowali krętymi uliczkami Starego Miasta. Po czym uczestniczyli w warsztatach z… mumifakcji w Muzeum Archeologicznym. Potem wzięli udział w turnieju gry w kręgle. Zanim udali się na dworzec kolejowy, udali się jeszcze pod pomnik Adama Mickiewicza.

wycieczka poznan02

Galeria Z wizytą w stolicy Wielkopolski

W czwartek, 14 lutego, w klasach i na korytarzach dominowały kolor czerwony i serduszka. Przed sklepikiem została umieszczona specjalna skrzynka, do której można było wrzucać pocztę walentynkową. Listów, w których pełno było wyznań, czułych słów i… słodkich upominków, wpłynęło niemało i listonoszki z Samorządu Uczniowskiego miały co robić przez trzy lekcje. Sprawdzano również, w których klasach jest największa liczba fanów walentynek. Spośród dziesięciu klas, w których przedstawiciele SU zanotowali 100% frekwencję, wylosowano nagrodę. Niespodzianka powędrowała do klasy Ia. Gratulujemy!

walentynki31 walentynki05 walentynki30 walentynki19

Galeria Walentynki 2019

We wtorek 26 lutego 2019 r. uczniowie klas ósmych oraz trzecich gimnazjum uczestniczyli w Forum Edukacyjnym, które zorganizowało Starostwo Powiatowe i Urząd Pracy w Kościanie w hali sportowej Zespołu Szkół im. Fr. Ratajczaka w Kościanie. Młodzież wybierająca się do szkoły średniej typu branżowa lub technikum miała okazję zapoznać się z ofertą szkolnictwa w wybranym zawodzie, nawiązać kontakt z pracodawcami, poznać specyfikę pracy w wybranym przez siebie zawodzie oraz porozmawiać ze starszymi kolegami, już uczącymi się tego rzemiosła.

forum edukacyjne

obiady m

W poniedziałek 18 lutego uczniowie grupy językowej uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, których głównym celem było rozwijanie umiejętności komunikacji w języku angielskim. Uczniowie pracowali w grupach i wcielali się w różne postacie. Zajęcia okazały się wspaniałą zabawą i sprawiły dzieciom wiele radości. (MP)

lekcja angielskiego

Galeria: Niecodzienna lekcja języka angielskiego