Już po raz dziewiąty w hali sportowej w Nietążkowie rozgerano Ogólnopolski Turniej Siatkówki Dziewcząt, którego organizatorami byli: UKS Śmigiel, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie, OKFiR w Śmiglu, SP w Śmiglu oraz Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej. Patronat nad zawodami objęli burmistrz Śmigla, Małgorzata Adamczak oraz starosta kościański, Henryk Bartoszewski.
Do rywalizacji przystąpiło 12 zespołów z rocznika 2005 i młodszych. Po raz pierwszy turniej miał akcent międzynarodowy, gdyż gościliśmy zespół z Czech TJ Sokol Nove Veseli. Ponadto w zawodach zagrały drużyny: KS Energetyk Poznań (2 zespoły), MMKS Kędzierzyn Koźle (2 zespoły), UKS Czwórka Giżycka, MUKS Volley Płock, LKS Wrzos Międzyborów, UKS Pomorzanie Pogodno Szczecin, UKŻPS Coccodrillo Kościan oraz UKS Śmigiel (2 zespoły). W pierwszym etapie zespoły zostały podzielone na trzy czterozespołowe grupy. Dwie najlepsze drużyny z grupy awansowały do rozgrywek finałowych o miejsca 1-6, a pozostałe grały o lokaty od 7-12. Bardzo dobrze spisały się reprezentantki Śmigla, wygrywając swoje grupy i pewnie awansując do finału. Drugi zespół pokonał MMKS Kędzierzyn Koźle 2-0 oraz LKS Wrzos Międzyborów 2-0 i w turnieju zajął bardzo dobre, IV miejsce. Natomiast pierwszy zespół UKS Śmigiel wygrał wszystkie mecze i w ostatnim spotkaniu turnieju zagrał z niepokonanym zespołem Energetyka Poznań. Mecz okazał się widowiskiem godnym finału turnieju, w którym nie brakowało siatkówki na bardzo wysokim poziomie, gorącego dopingu kibiców i walki do ostatniego punktu. W trzecim secie poznanianki prowadziły już 13-10, ale nasze dziewczyny się nie poddały i wygrały ostatecznie trzecią partię 18-16, pokonując ostatecznie poznanianki 2-1 (25-23,16-25,18-16).

siatkowska turniej2 siatkowska turniej3

Kolejność końcowa turnieju przedstawia się następująco:
1. UKS Śmigiel I
2. KS Energetyk Poznań I
3. UKŻPS Coccodrillo Kościan
4. UKS Śmigiel II
5. LKS Wrzos Międzyborów
6. MMKS Kędzierzyn Koźle I
7. TJ Sokol Nove Veseli
8. UKS Czwórka Giżycko
9. MUKS Volley Płock
10. KS Energetyk Poznań II
11. UKS Pomorzanie Pogodno Szczecin
12. MMKS Kędzierzyn Koźle II
Wyróżnienia indywidualne:
MVP turnieju – Wiktoria Stachowiak – UKS Śmigiel I
Najlepsza blokująca – Rozalia Moszyńska – UKŻPS Coccodrillo Kościan
Najlepsza atakująca – Zuzanna Dopierała – KS Energetyk Poznań I
Najlepsza broniąca – Oliwia Szlafka – UKS Śmigiel I
Najlepsza przyjmująca – Wiktoria Lemańska – UKS Śmigiel I
Najlepsza rozgrywająca – Kinga Ziółkowska – KS Energety Poznań I
UKS Śmigiel składa serdeczne podziękowania wszystkim współorganizatorom turnieju, władzom samorządowym gminy Śmigiel i powiatu kościańskiego, sponsorom oraz osobom pracującym przy obsłudze turnieju za pomoc i wsparcie przy organizacji IX Ogólnopolskiego Turnieju Siatkówki Dziewcząt.
Osobne podziękowania należą się kibicom wszystkich drużyn za wsparcie swoich zespołów oraz za stworzenie atmosfery, która na długo pozostanie w naszej pamięci. (RP)

Galeria IX Ogólnopolski Turniej Siatkówki Dziewcząt