Na początku czerwca grupa 0a i 0d wyjechały na wycieczkę do Wolsztyna i Nowego Jaromierza. Najpirw dzieci obejrzały lokomotywy na stacji w Wolsztynie. Zapoznały się z pracą konduktora, kolejarza i maszynisty. Miały okazję obejrzeć lokomotywy, wagony współczesne i zabytkowe, wystawę zdjęć poświęconą starym lokomotywom oraz przedmiotom, które kiedyś były wykorzystywane do prowadzenia ruchu kolejowego. Duże wrażenie wywarła miniaturowa makieta stacji kolejowej z ubiegłego wieku. Kolejnym przystankiem była indiańska wioska w Nowym Jaromierzu. Wychowankowie wysłuchali opowieści o rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej oraz sprawdzili swoje umiejętności podczas licznych gier i zabaw zaproponowanych przez organizatora. (RD)

wycieczka 0a 0d1 wycieczka 0a 0d11

Galeria Wspomnienia z wycieczki

W piątek 14 czerwca br. gościliśmy w szkole pana Dariusza Łupickiego - strażaka, który pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Nasz gość przypomniał uczniom klas I-VI najważniejsze zasady związane z bezpiecznym wypoczynkiem w domu jak i poza nim. Duży nacisk położył na uwrażliwienie dzieci na różne sytuacje niebezpieczne mogące wystąpić podczas zabawy w wodzie. Apelował o to, by zawsze kierował nami zdrowy rozsądek. 
bezpieczne wakacje

Wyczekiwane przez ósmoklasistów i uczniów klas trzecich gimnazjum bale absolwenta odbyły się w poniedziałek, 10 i w środę, 12 czerwca. Podekscytowani uczestnicy zabawy z uśmiechami na twarzach przybywali przed godz. 16.00 do sali gimnastycznej, krocząc niczym gwiazdy Hollywood po czerwonym dywanie. Dziewczęta pięknie prezentowały się w szykownych kreacjach, chłopcy zaś towarzyszyli im w eleganckich garniturach. Bale rozpoczęły się od wystąpienia pana dyrektora i przewodniczącej Rady Rodziców. Potem przyszedł czas na wręczenie tablo, podziękowania dla wychowawców i nauczycieli. Najstarsi uczniowie naszej szkoły zatańczyli również staropolskiego poloneza. Kolejne godziny płynęły bardzo szybko na uśmiechach, tańcach, rozmowach i pozowaniu do zdjęć. Mimo wysokiej temperatury wszyscy bawili się wspaniale. Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy.

bal ósmoklasisty 170bal absolwenta gim91 

Galeria Bal Absolwenta ósmoklasistów Bal absolwenta gimnazjum

Dnia 11 czerwca 2019 roku miała miejsce w naszej szkole wizyta studyjna nauczycieli uczących w gminie Krobia . Nauczyciele w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego realizują projekt: „Przygody z nauką – kompleksowy program rozwojowy dla szkół w Gminie Krobia”. Priorytetem tego projektu jest zapoznanie nauczycieli z koncepcją planu daltońskiego. 18 goszczących u nas nauczycieli mogło z bliska przyjrzeć sie pracy nauczycieli opartej na zastosowaniu koncepcji daltońskiej. Goście uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w trzech klasach pierwszych i w dwóch ,,zerówkach". Zajęcia przeprowadziły panie: Iwona Nawrocka, Anna Smelkowska, Renata Kamieniarz, Katarzyna Grocka i Rozalia Dekiert. Nauczyciele z Krobi i okolic mogli obserwować środki dydaktyczne wykorzystywane w czasie zajęć oraz zgromadzone przez nas materiały. W czasie wizyty nauczyciele naszej szkoły opowiadali o swoich rozwiązaniach stosowanych na co dzień w pracy z dziećmi. Duże wrażenie na gościach zrobiły zagospodarowane korytarze , które stanowią dodatkową przyjazną przestrzeń dla dzieci. Uczestnicy wizyty studyjnej spotkali się z dyrektorem naszej  szkoły, który odpowiedział na ich pytania. Cieszy nas, że mogliśmy  podzielić się naszym doświadczeniem.

dalton wizyta

10 czerwca rozegrano w auli szkolnej etap finałowy konkursu "Supergimnazjalista 2019”. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą ogólną,ale również mieli do wykonania liczne zadania praktyczne m.in. szycie, rozpoznawanie kości człowieka czy przedmiotów gospodarstwa domowego, a także prezentowanie swoich umiejętności sportowych. Walka była niezwykle zacięta i fascynująca. Puchar wywalczył uczeń kl. 3a, Łukasz Ciorga, który jednocześnie jako ostatni w trzynastoletniej tradycji konkursu zdobył zaszczytny tytuł Supergimnazjalisty. Gratulujemy serdecznie! (AM/AG)

supergimnazjalista 201922

Galeria Supergimnazjalista 2019

6 czerwca w Centrum Kultury odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastyczno-przyrodniczego pn. „Dbaj o przyrodę naszej małej Ojczyzny”. W szesnastej edycji konkursu udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z gminy Śmigiel. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. W kategorii klas I – III: I miejsce zajęła Barbara Sobierajska, II miejsce - Karolina Kozłowska, wyróżnienia - Alicja Banaszczak, Oskar Zalisz, Wiktor Zandecki. W kategorii klas IV – VI: II miejsce - Anna Nowak.
Konkurs zorganizowany został przez Ligę Ochrony Przyrody przy ZS w Czaczu i Centrum Kultury w Śmiglu. Fundatorami nagród w konkursie byli: burmistrz Śmigla oraz Nadleśnictwo Kościan.

dbaj o przyrodę

 

6 czerwca br. trzyosobowe reprezentacje klas trzecich zaprezentowały swoje umiejętności językowe oraz wiedzę o Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonym Królestwie podczas ostatniej już edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów gimnazjum. Uczniowie wykazali się szeroką znajomością z zakresu geografii, kultury, polityki, tradycji i historii tych państw. Sprawdzono nie tylko ich wiedzę merytoryczną, ale również umiejętności wskazywania miejsc na mapie, rozpoznawania najbardziej znanych miejsc na podstawie ilustracji, przeprowadzania dialogów oraz tworzenia prezentacji wybranych tematów w języku angielskim. Zwyciężyła reprezentacja klasy IIIa w składzie: Emilia Gnacińska, Roksana Kochanowicz oraz Marysia Tomczak. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. (AM)

turniej kraje14

Galeria Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

W niedzielę, 2 czerwca w Rokietnicy rozegrano finał wojewódzki rozgrywek Kinder+ Sport w minisiatkówce dziewcząt. UKS Śmigiel był reprezentowany przez jeden zespół w kategorii czwórek w składzie: Zofia Świdzińska, Zuzanna Borowska, Julia Wieczorek, Rozalia Kamieniarz, Natalia Primel, Aleksandra Jakubiak. Do rywalizacji w tej grupie przystąpiło osiem zespołów wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Nasze dziewczyny turniej rozpoczęły bardzo dobrze od pewnych wygranych z zespołami z Czeszewa i Piły. Ostatni mecz w grupie z zespołem Energetyka Poznań to spotkanie na najwyższym poziomie, które zakończyło się zwycięstwem 2-1. W grupie finałowej śmigielanki pokonały ekipę Siatkarza Jarocin i były już pewne awansu na mistrzostwa Polski. Ostatnie spotkanie o złoty medal z gospodyniami to mecz godny finału, który zakończył się wynikiem 1-2. Mimo przegranej nasz zespół wrócił do Śmigla zadowolony z awansu do mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane w dniach od 24-26 czerwca w Zabrzu. Serdecznie dziękujemy kibicom, którzy wspierali nasz zespół swoim głośnym dopingiem. Gratulujemy dziewczynom i ich trenerom. (RP)

siatkowka kinder1 siatkowka kinder2

3 czerwca klasa 1e wybrała się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Nowym Jaromierzu oraz Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. W wiosce dzieci miały okazję zobaczyć stylizowaną osadę w jakiej żyli Indianie Równin Ameryki Północnej w XVIII i XIX wieku. W indiańskich namiotach (tipi) obejrzeli wiele rekwizytów m.in.: stroje, broń, sprzęty codziennego użytku. Podczas pobytu w wiosce nie zabrakło zabaw i konkursów. Wszyscy mali Indianie zostali pomalowani, a następnie sprawdzali swoje umiejętności w rzutach do celu, strzelaniu z łuku, pokonywaniu toru przeszkód. Przy ognisku wysłuchali legend oraz przyśpiewek indiańskich. W Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach dzieci obejrzały eksponaty dokumentujące tradycje i historię straży na terenie Wielkopolski: sikawki konne, hełmy, motopompy, samochody strażackie i sprzęt ciężki. Z hełmem strażackim na głowie każdy mógł przez chwilkę poczuć się, jak bohater lektury „Jak Wojtek został strażakiem”.

kl 1e wycieczka

W sobotę 25 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII Archidiecezjalnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej. Jury przyznało jedną główną nagrodę - statuetkę Brązowego Orła oraz dwa wyróżnienia. Jedno z nich wywalczył, a właściwie wyśpiewał, Krzysztof Omieczyński. Nagrody w równoległym konkursie plastycznym odebrali: Tadeusz Zimniak, Mieszko Bagiński, Dominika Nowak oraz Marcelina Łatka.

konkurs pieśni patriotycznej